Ektiren Mobil Vinç ve Forklift Kiralama Hizmetleri

Vinç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • AnaSayfa
  • /
  • Vinç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vinç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vinç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Vinç kiralama sözleşmesi nasıl yapılır? Son yıllarda vinç kiralama işlemi avantajlarından dolayı büyük talep görmektedir. Sektörde yer alan farklı kiralama firmaları neden ile mağduriyet yaşanması söz konusu olabilir. Bu nedenle hizmet alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İlk önce firmanın sektördeki yeni ve itibarı araştırılmalıdır. Bunu için eski hizmetleri ve müşteri görüşleri baz alınabilir.

Vinç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hizmet sözleşmesi mutlaka uygulanmalıdır.  Sözleşme bir çeşit sigorta özelliği taşıdığı için önemlidir. Firmanın operatör desteği verip vermediği sorgulanmalıdır. Vinç modelleri eğitimli ve teknik personel tarafından kullanılmalıdır. Sıraladığımız bu kriterlere dikkat ederek sorunsuz vinç kiralama işlemi yapılabilir.

Vinç Özellikleri

Vinç modellerinin özellikleri  iş makinesinin markasına ve modeline göre değişiklik gösterir. Bu nedenle ihtiyacınız olan modeli seçmek için iş makinesinin özelliklerine dikkat etmelisiniz. Genel olarak vinç özelliklerini sıralayacak olursak;

  1. Farklı ağırlık taşıma kapasiteleri vardır. Yaklaşık 60 tona kadar ağırlığı kaldırabilirler.
  2. Yükseklik mesafeleri 40 metreye kadar ulaşabilir.
  3. Kullanım alanlarına göre sınıflandırılabilirler.
  4. Sabit vinç,  paletli vinç, lastik tekerlekli vinç ve köprülü vinç olmak üzere farklı modeller vardır.

Vinç özellikleri sayesinde vinç kiralama hizmetine ihtiyaç duyulur. Özellikle iş alanlarında insan gücüne olan ihtiyacın azalması nedeni ile büyük kazanımlar ortaya koyar. Gerekli önlemlerin alınması ve eğitimli kişiler tarafından kullanılması ile iş güvenliği sağlanır.

Vinç Kiralama Sözleşmesi

Vinç kiralama sözleşmesi müşteri ve firma tarafından imzalanan hukuki bir işlemdir.  Sözleşme içeriği müşteri isteğine ve firma politikasına göre değiştirilebilir. Genel olarak sözleşme içeriğinde kiralanan iş makinesinin özellikleri, modeli, bakım periyotlarının açık tarihleri, kiralama süresi, kiralama bedeli, ödeme tarihi, ödeme yöntemi, firmanın açık adresi ve müşterinin bilgileri yer alır.

Sözleşme imzalamayı kabul etmeyen şirketler profesyonel hizmetler sunmaz. Bu nedenle bu kurumlar ile görüşmenizi tavsiye etmiyoruz. Kiralama sözleşmesi sayesinde maddi ve zaman kayıplarını engelleyebilirsiniz.  Vinç kiralama sözleşmesi iki nüsha halinde hazırlanır. Nüshanın biri firmaya biri de müşteriye verilir. Hizmet bitimine kadar bu nüshaların saklanmasını tavsiye ediyoruz. Aksi halde hukuki hak talepte bulunmanız gerekirse elinizde resmi evrak olur.

Vinç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vinç modelleri karmaşık bir kulanım tekniğine sahip iş makineleridir. İş makinesinin modeli değiştikçe kullanım özellikleri değişiklik gösterebilir. Makinenin hareket yönü, sabitleştirildiği zeminin özellikleri, kaldırabileceği maksimum yük kapasitesi, iş sahasının fizyolojik özellikleri ve kullanım süresi göz önünde bulundurulması gereken hususlardır.

Sıraladığımız bu kriterlere dikkat edildiği sürece, planlanan iş sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Vinç kullanmanın incelikleri mutlaka bilinmelidir. Aksi halde can kaybına neden olabilecek iş kazaları ortaya çıkabilir. Özellikle vinç kurulumu yapılırken büyük bir titizlik gereklidir. Ağır tonaja sahip iş makinesine yük alındığı taktirde denge kaybı yaşanabilir. Bu nedenle kurulum sorunsuz ve doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Kullanmanın Püf Noktaları

Kullanmaya başlamadan önce iş makinesi modeline göre uygun bir çalışma alanına sabitlenmelidir. Sabitleme işlemi yapılırken üzerinde bulunduğu zeminin özellikleri dikkate alınır. Mobil vinç modelleri başka bir araç üzerine sabitlenirken tekerlekli vinçler toprak zemin üzerine sabitlenir. Bu sayede vinç dengesi sağlanır. Toprak zemin olumsuz hava koşulları nedeni ile bozularak kayabilir. Böyle durumlarda vinç devrilmesi söz konusudur. Özellikle toprak zeminde bulunan vinçlerde bu durum mutlaka göz önüne alınmalı ve gereken tüm önlemler sağlanmalıdır.

Her vinç modelinin çıkabileceği belirli bir yükseklik ve kaldırma kapasitesi vardır. Kaldırma kapasitesinin üzerinde yük yüklenmemelidir. İş sahasına tam anlamı ile uyum sağlayabilecek iş makinesi seçilmelidir. İklim koşulları vinç çalışmasını etkiler. Özellikle yağışlı ve rüzgarlı havalar dikkate alınarak çalışma planı belirlenmelidir. Bu bilgiler doğrultusunda kurulum yapılmalıdır.

Vinç Operatörü Desteği Almak Gerekli Midir?

Vinç operatörleri eğitimli kişilerden oluşur. Bu kişiler her türlü iş makinesini teknik ve kullanım özelliklerini en ince ayrıntısına kadar bilirler. Operatörlerin sahip olduğu bilgiler neticesinde kısa sürede işlemler tamamlanabilir. Vinç kiralama hizmeti alan kişiler mutlaka operatör desteği almalıdır.

İnşaat sahasında ve diğer iş alanlarında çalışan teknik elemanlar vinç kullanımını gerçekleştirebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda iş kazalarının en önemli nedenleri arasında belirlenmiştir. Firmamız vinç operatörü ile birlikte kiralama hizmeti vermektedir. Bu sayede müşterilerimizin iş güvenliğine destek oluyoruz.

Vinç Kiralamaya İhtiyacınız mı var?